Ki a dietetikus

A dietetikus egyetemi végzettséggel rendelkező szakember, aki egészséges és beteg emberek egészségnevelését végzi a táplálkozástudományi alapok mentén. Ez a gyakorlatban a táplálkozási tanácsadások során valósul meg, ahol egyénre szabott étrendi tanácsokkal látja el az egészségi állapotát figyelembe véve. A dietetikus célja minden esetben a kiegyensúlyozott táplálkozás megtartása, elkerülve a szélsőséges, szükségleten korlátozásokat az étrendjében.

Mi történik a dietetikusnál?


  1. Az első konzulráció alkalmával részletes állapotfelmérést végzünk: táplálkozási anamnézis, testmagasság és testtömeg mérés, testösszetétel meghatározás, melynek segítségével pontos képet kapunk a jelenlegi egészségi állapotáról és táplálkozási szokásairól.

  2. Fontos része az állapotfelmérésnek az Ön által írt táplálkozási napló (legalább 3 napos) elemzése.

  3. Kérjük, hozza magával a fontosabb orvosi dokumentumokat, laboreredményeket, melyek pontos képet adnak az egészségi állapotáról.

  4. Az eredmények alapján felállítjuk a rövid és hosszú távú, egyénre szabott célokat az Ön számára és egyénre szabott táplálkozási tervet készítünk.

  5. A tanácsadás során ajánlásokat kap a nyersanyagválogatásra, az alkalmazandó konyhai technológiákra.

  6. Az új szokások begyakorlása és a felmerülő kérdések átbeszélése céljából ajánlott legalább 1 kontroll konzultáción részt venni.

  7. Az első konzultációt követően, amennyiben szükséges, van lehetőség személyre szabott étrendet kérni egyéni díjszabás alapján, mely energia- és tápanyagszükségletéhez igazodva, pontosan kiszámolt ételadagokkal és receptekkel segítik az életmódváltásban.

Mikor forduljon dietetikushoz?

  1. Családtervezés
    Az egészségmegőrzés a fogantatással kezdődik, hiszen a magzat egészséges testi és szellemi fejlődése nagyban függ az anya és az apa egészségi állapotától. Érdemes már a babatervezés időszakában feltérképezni, milyen életmódbeli szokásokkal rendelkeznek a szülők, melyek először közvetett, majd később minták formájában közvetlen módon befolyásolják a gyermek szokásainak alakulását. Páros vagy egyéni dietetikai tanácsadás során felmérjük az aktuális étkezési szokásaikat, és segítünk kialakítani egy olyan rendszert, mely az egész család egészségét szolgálja hosszú távon. A magzati fejlődés szempontjából fontos az anya megfelelő tápláltsági állapota, segítünk az optimális testsúly elérésében, ezzel együtt felkészítjük a testét a várandósságra.

  2. Fogantatási nehézség (pl. inzulinrezisztencia, PCO, pajzsmirigy alulműködés)
    Magyarországon a párok kb. 10-15%-a küzd fogantatási nehézséggel. A fejlett orvostudománynak köszönhetően az asszisztált reprodukciós technikák széles palettája nyújt segítséget számukra, melyek hatékonyságában kiemelt szerepe van a megfelelő életmódnak. Nehezítheti a teherbeesést pl. a PCOS, inzulinrezisztencia, melyek kezelésében kulcsszerepe van az életmód terápiának. Legyen szó endokrinológiai, autoimmun vagy egyéb anyagcsere betegségről, minden esetben fontos a megfelelő étrend kialakítása, mely szélsőségektől mentesen készíti fel az anya szervezetét a várandósságra.

  3. Várandósság és szoptatás (gesztációs diabétesz)
    Az anyaméhben a magzatot az anya teste táplálja, ezért kiemelten fontos az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás a várandósság alatt. A terhesség egyes szakaszaiban eltérő tápanyagigénye van az anya szervezetének, amellett, hogy hormonális változások sokasága zajlik le a 9 hónap alatt. A megnövekedett étvágy, vagy éppen rosszullétek mellett és ellenére is fontos a vitaminokban- és tápanyagokban gazdag táplálkozás, hogy optimálisan tudjon fejlődni a magzat. Amennyiben gesztációs diabétesz vagy annak gyanúja merül fel, a speciális étrend betartása különösen fontos. Ezek összehangolásában tudunk segíteni a dietetikai tanácsadásokon.

  4. Hozzátáplálás, gyerekkori táplálkozás
    A gyerekek étkezési szokásai már magzati korban elkezdenek alakulni. Minden anya számára fontos, hogy gyermeke egészségesen fejlődjön. Az első nagy kihívást a hozzátáplálás jelenti, melynek különféle módszerei képesek teljesen összezavarni az anyákat. Fontos, hogy olyan módszert válasszunk, mely mind a baba mind az anya igényeit figyelembe veszi amellett, hogy hozzájárul a baba megfelelő fejlődéséhez és az étkezési kultúrájának alakulásához. Később az egyes fejlődési szakaszok sajátosságaiként megjelenik a válogatás, egyes ételek kategórikus elutasítása. Azonban minden életszakaszban szeretnénk egészséges táplálkozásra nevelni gyermekeinket, abban az esetben is, ha valamilyen speciális diéta követése indokolt (pl. ételallergia, ételintolerancia, cukorbetegség esetén). A dietetikai tanácsadások alkalmával segítünk kibogozni a kusza szálakat a gyerekek táplálkozásában.

  5. Életmódváltás
    Manapság rengeteg információhoz juthatunk a táplálkozásról, egymásnak sokszor ellentmondásos tanácsokat kapunk, cikkeket olvashatunk. Fontos azonban, hogy szélsőséges divatdiéták követőse helyett hiteles szakmai tudást gyűjtsünk össze. Az elsődleges szempont, hogy olyan étrendet válasszunk, ami támogassa az egészségünket és hosszú távon, életmódváltás szintjén be tudjuk illeszteni az életünkbe. Amennyiben diagnosztizált endokrinológiai betegsége (pl. pajzsmirigy alulműködés), szénhidrát anyagcsere zavara (pl. inzulinrezisztencia, cukorbetegség) van, esetleg túlsúllyal, elhízással küzd, vagy szeretné magát jobban érezni a bőrében, várjuk dietetikai tanácsadásra.